Site-ul clasei I B (2012-2013) si a II-a B (2013-2014)

http://ivireanu.webs.com/


Site-ul clasei a III-a B (2014-2015)

http://clasa2ivireanu.webs.com/

No upcoming events

Rezolvitori Gazeta Matematica jr.

Nr. 49/ septembrie - Andrei, Luca, Mario, Ingrid, Carina, Ana C., Bianca C, Amalia, Kiki, Adriana, Bianca D, Lorena, Rares G, Erica, Daria, Edi, Stefi, Rares O, Mara, Maria, Albert, Ana R, Ioana, Ilinca, Alex, Vlad


Nr. 50/octombrie-  Edi, Bianca C, Stefi, Ana R, Ana C, Rares O, Mara, Alex, Erica


Nr. 51/noiembrie-  Edi, Bianca C, Stefi, Ana R, Ana C, Rares O, Mara, Alex, Erica, 


Nr. 52/ ianuarie- Alex, Rares O, Bia C

Nr. 53/ februarie

Nr 54 / martie

Subscribe To My Website

  • Subscribing allows you to get site updates. Your email address will be kept private.

Deschiderea festiva a anului scolar- luni- 12 septembrie 2016- ora 9.00

Vacanta placuta tuturor si mult succes
in clasa a V-a!

     Intalnire cu parintii/consultatii individuale, joi, 16.06, intre orele 18.00- 19.00 
Ordinea de zi:
1. Vizualizare teste Evaluare Nationala cls. a IV-a
2. Diverse

Orar luni (8.00-13.00)      Orar marti (8.00-13.00)     
1. Romana                        1. Romana             
2. Evaluare Nationala       2. Ev. Nationala
3. Matematica                   3. Istorie
4. Geografie                      4. Ed. fizica
5. Repetitie dans               5. Repetitie dans 

Program miercuri 
8.00 - 10.30 Serbare 1 Iunie

Joi - plecare din statia de autobuz Poiana Muntelui ora 7.30

Plecarea este la 7.30 din statia de autobuz Poiana Muntelui. Intoarcerea tot acolo, vineri seara in jur de 19.00-19.30.

Vor avea intrare la piscina, sa aiba costum de baie, prosop, papuci, casca.

Pe fete le rog sa aiba o singura rochita, nu este cazul sa se schimbe. In rest, haine comode, sport.

Prima masa va fi cina. A doua zi vom avea micul dejun si masa de pranz.

Sa le dati si ceva de ploaie (pelerina, geaca de ploaie).

Program luni, 6 iunie (clasa noastra va fi sectie de votare)

10.00-10.45 Lb. Romana
10.50- 11.35 Lb. Engleza
11.40- 12.25 Matematica
12.30- 13.15 Geografie

Serbare de 1 Iunie 8.30 - 10.30
(careul scoli)

Clasa noastra va prezenta in serbarea scolii:

- Minirecital pian Daria Maxim

- Sceneta "Five O Clock", Caragiale- Bianca D, Ana C, Ana R, Adriana, Ingrid, Rares G

- Dans modern - Bianca C, Ana C, Rares G, Daria M, Carina, Daria G, Adriana, Edi, Ana R, Ingrid, Kiki, Ilinca, Ioana, Bianca D, Erica, Mara, Maria P, Maria N, Amalia, Mario

Toti parintii sunt invitati sa-i sustina si sa-i aplaude!

 Evaluare Nationala clasa a IV-a

Evaluare Limba Romana - 30 mai (luni)
Evaluare Matematica - 31 mai (marti)

Mult succes!

      Vineri, 20 mai 2016, clasa noastra va participa cu un moment de dans la Festivalul "Calatorie in jurul lumii" - scoala nr. 205.           Scoala noastra va reprezenta in festival - tara Brazilia.

Programul zilei:
8.00 - 8.50 Stiinte 
9.00 - plecare de la scoala
12.00 - intoarcere la scoala

     Toti elevii sunt rugati sa vina sa-si sustina colegii si sa asiste la spectacol. 

Concurs de ciocnit oua- 5.05 (doar cine doreste sa participe)

Propuneri Saptamana Altfel 18-22 aprilie 

Luni 8.00-12.00
- Concursul Micul matematician - 8.00-9.00
- Vizita Fabrica de pufuleti Best Food Prod SRL (B-dul Timisoara14)

Marti 8.00- 12.30
- Vizita IKEA - Turul Sustenabilitatii - ora 9.30
(plecare de la scoala la ora 8.00)

Miercuri 8.00- 12.00
- Concursul comunicare.ortografie.ro 8.00- 9.00
- Activitati IRIDIS: "Bune Maniere", "Bullying"

Joi 8.00-12.00
- Activitati in scoala- jocuri si jucarii ( "Trece Workshop- Fundatia Noi Orizonturi")
- Activitati in cadrul Clubului SETS (curtea scolii)

Vineri 8.00-12.00
- Job Shadowing-  Freescale Semiconductor Romania (B-dul Tudor Vladimirescu 45) - 9.00-11.00
plecare de la scoala la ora 8.00

Toate activitatile sunt GRATUITE. Transport cu parintii cu masinile in zilele de marti si vineri.



Pentru cei interesati... sa o sustina pe colega lor Daria Maxim, pentru muzica de calitate si o atmosfera fantastica.


Centrul Cultural "Tinerimea Romana"

9 aprilie, ora 11.00

Intrarea libera.

Sedinta cu parintii - marti, 29.03.2016, ora 18.00 

                           Vizita Casa Experimentelor
Vineri, 25 martie 2016 (ora 11.00 plecare de la scoala, intoarcere ora 14.00 - transport cu parintii cu masinile)
                  Inscrieri pana marti, 22 martie 2016
                        www.casaexperimentelor.ro

Mic si Ecologist -   12.03.2016 - se amana din cauza ploii pentru 19.03.2016. Plecare de la poarta scolii la ora 9.00, cu parintii cu masinile.

Sambata 19.03.2016 la Surlari-Moara Vlasiei – vom planta impreuna cu copiii si pentru copii, cea de-a 11 a Padure de stejari Mic si Ecologist.

"Clasic e fantastic. Cum să înţelegem muzica"

Ateneul Român-  Sala mare, duminică 20 martie ora 11.00

Inscrieri pana luni, 14 martie. 

Vizita Muzeul National de Istorie al Romaniei
----- martie- ora 10.00 (plecare de la scoala)
pret bilet elevi 7 lei

         Ziua portilor deschise pentru copiii de Clasa Pregatitoare va fi sambata, 27 februarie 2016, 10.00-14.00

          Elevii de clasa a IV-a, care doresc, pot veni sa ma ajute la activitati.

        Hapciu, in Re Major - sambata, 27.02, ora 17.00 - 
                    Opera Comica pentru Copii
                  Intalnire la scoala la ora 16.15

 

Concursuri scolare gratuite - Semestrul I + II

1. Concursul “Paşaport pentru cultură – Limba şi literatura română


  1. Etapa I- Proba scrisa se va desfăşura în data de 28 – 29 octombrie 2015

  2. Etapa a II-a, 17-18 februarie 2016


2. Concurs interdisciplinar Eurojunior 19 noiembrie 2015

3. Concursul de Matematica - LuminaMath in doua etape:

Etapa Online va avea loc pe 21 noiembrie 2015 - inscrierea o fac parintii 

Etapa Scrisa va avea loc pe 5 decembrie 2015 Scoala H. Radulescu, sector 1


Actualizare 25.11.2015: etapa online a fost anulata; cei care au bifat pe site inscrierea la etapa scrisa din 5 decembrie, au toate informatile pe site-ul concursului.


4. Selectie pentru Centru de Excelenta in Matematica-                         4 decembrie


5. Concursul "Sustine igiena de 10" - am inscris deja o lucrare colectiva


6. Concursul de desene Carrefour - fiecare parinte inscrie desenul copilului sau


7. Olimpiada de Ed. Civica - etapa pe scoala 11.12

                                      - etapa pe sector 23.01 Colegiul E. Cuza

                                      - etapa pe Municipiu 5.03 Lic. Hasdeu


8. Concursul Comper- Comunicare 15 ianuarie 2016

                             - Matematica 22 ianuarie 2016


9. Concursul de Matematica- Gazeta matematica junior-           28 ianuarie 2016


10. Concursul Simulare Evaluare Nationala - 24 martie 2016 - gratuit


11. Olimpiada de arte plastice pentru copii- termen de inscriere a lucrarilor, 10 mai 2016



Informatii pe pagina Concursuri scolare:

 http://liceulantimivireanu.webs.com/concursuri-scolare


Participarea la concursuri nu este obligatorie! Toate concursurile propuse sunt gratuite!

        Ii învățăm pe dragii noștri copii să păstreze tradițiile. Ii invităm, și anul acesta, la Șezătoarea de Dragobete. Pe copiii îmburojați de primăvară, îi așteptăm sa întâmpine Mărțișorul.
                 23 februarie- ora 18.00, sala noastra de clasa
                                                                                                                                                                                                                                                                                         I.R.I.D.I.S

Sedinta cu parintii- joi, 28 ianuarie 2015, ora 18.00- sala noastra de clasa

Vineri, 22.01 si 27.01- lectie speciala de istorie- invitata prof. istorie Ioana Nancu

Olimpiada Ed. Civica faza pe sector- 23.01.2015

      Elevii calificati la Olimpiada de Educatie Civica faza pe sector, sunt asteptati sambata, 23 ianuarie, incepand cu ora 9.00- 9.30 la Colegiul Elena Cuza.


    Proba va incepe la ora 10.00 si va dura 2 ore. Elevii trebuie sa aiba asupra lor carnetul de note, penarul, bloc mic de desen, acuarele, creioane sau carioci.


    Proba va consta in realizarea unei compuneri si a unui desen pe o tema de educatie civica, in echipa. Nu poate participa doar un elev din echipa, obligatoriu trebuie sa fie prezenti amandoi.


    Echipele calificate se gasesc aici: http://liceulantimivireanu.webs.com/concursuri-scolare

Rezultate Olimpiada Ed. Civica- faza pe sector- 23 ianuarie 2016

Cele mai bune punctaje din sectorul 6 la Olimpiada de Educație Civică, clasa a IV-a... si singurele echipaje cu note peste 9.


Bianca și Daria 9.25 puncte - Echipaj calificat la etapa pe Municipiu
Bianca și Mara 9.25 puncte  - Echipaj calificat la etapa pe Municipiu
Ioana și Ilinca 9.25 puncte  - Echipaj calificat la etapa pe Municipiu
Maria și Erica 8.00 puncte
Ana și Ana 7.75 puncte

http://www.socio-umane.ro/news.php


Felicitări, copii minunați!

          Serbarea de Craciun - "Talent Show" -  a clasei noastre va avea loc vineri, 18 decembrie, in sala de clasa, intre orele 10.00 si 12.00. Restul programului zilei de vineri va decurge normal. 


POZE pe Google+

Informatii Centrul de Excelenta in Matematica - click pentru mai multe informatii 


       Felicitari lui Alex Valciu pentru rezultatul obtinut la Selectie si calificarea cu 73 puncte la Centrul de Excelenta in Matematica al Municipiului Bucuresti! 

        Miercuri, 16.12.2015, de la ora 9.00, clasa noastra va primi vizita unui invitat special, dl Daniel Lixandru, care va sustine o lectie de ed. muzicala nonformala folosind instrumente muzicale boomwakes. 
         Aceasta este a doua vizita, prima avand loc anul trecut scolar - poze cu prima activitate- click

                                   Multumim dnei Chiurlea pentru implicare! 

Vineri, 27.11.2015, s-a incheiat procedura de selectie (prin vot deschis) a Optionalelor/Extinderilor pentru clasa a V-a, an scolar 2016-2017.


Din cele 4 discipline Optionale sau Extinderi propuse clasei noastre:


1. Optional lb. engleza "Programe de colaborare pe internet" 1 ora - prof. Silter Andreea

2. Optional TIC "Prietenul meu, calculatorul" 1 ora- prof. Zamfir Gheorghe

3. Extindere Geografie 1 ora- prof. Draganescu Adriana

4. Extindere Biologie 1 ora- prof. Ciceu Claudia


majoritatea parintilor clasei noastre a ales primele 2 optionale (Lb. engleza si TIC).


Sedinta cu parintii - miercuri, 25 noiembrie 2015, ora 18.00

In atentia copiilor inscrisi:

     Sambata, 14 noiembrie, plecare la ora 9.00 de la poarta mare a scolii,  la plantat de copacei, in cadrul proiectului "Mic si Ecologist" - cu transport propriu. 

Proiectul "Mic si ecologist" - www.micsiecologist.ro

 

Informatii:


Toamna: Balta Neagra,Snagov, Ilfov – in parteneriat cu Directia Silvica Ilfov – Romsilva - 14 sau 21 noiembrie (in functie de conditiile meteo)

Locatie plantare (lectie practica):  Balta Neagra, Snagov, Ilfov – harta locatiei exacte se va regasi pe site dupa data de 01.11.2015
Data plantare: sambata 14 noiembrie 2015 (reprogramare in 21 noiembrie 2015 in cazul in care conditiile meteo o vor impune; data stabilita exact functie de predictiile meteo – articol-anunt pe www.micsiecologist.ro  dupa data de 01.11.2015)


Copiii sunt asteptati sa vina la data si locatia de plantare anuntata, asa cum ne-am obisnuit deja, impreuna cu parintii, prietenii sau organizati de catre profesori, cu masinile personale si echipati corespunzator actiunii de plantare – cizmulite, pelerine ploaie, hainute mai groase.

Vineri,  16 octombrie, clasa a IV-a B pune muraturi :) 

Elevii sunt rugati sa aduca un borcan (800 ml sau mai mic) si legume cat sa incapa in borcan: gogonele, castraveti, conopida sau morcovi (dupa preferinta). 

Rechizite recomandate pentru clasa a IV-a:


Lb. romana - 2 caiete dictando


Matematica - 2 caiete matematica


Stiinte- 1 caiet de biologie


Istorie- 1 caiet dictando


Geografie - 1 caiet de geografie + un sablon harta Romaniei


Ed. Civica - 1 caiet dictando


Ed. Muzicala - 1 caiet de muzica 


Ed. plastica - acuarele, pensule, bloc de desen mic, borcan pentru apa


Ed. tehnologica - foarfeca, lipici, bloc de desen mic, hartie colorata


Penar cu: stilou, rigla, creion, pix verde, creioane colorate


PLAN CADRU/SCHEMA ORARĂ

CLASA a IV- a B

ANUL ŞCOLAR 2015- 2016


Lb. romana 5 ore


Lb. engleza 2 ore


Matematica 4 ore


Istorie 1 ora


Geografie 1 ora


Ed. civica 1 ora


Stiinte ale Naturii 1 ora


Ed. fizica 2 ore


Religie 1 ora


Ed. plastica 1 ora


Ed. tehnologica 1 ora


Optional lb. engleza 1 ora


Ed. muzicala 1 ora


TOTAL 22 ore


Structura an scolar 2015-2016 - ultima modificare 10.09.2015

Semestrul I


Cursuri – luni, 14 septembrie 2015 – vineri, 18 decembrie 2015


In perioada 31 octombrie - 8 noiembrie 2015, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.


Vacanta de iarna – sambata, 19 decembrie 2015 – duminica, 10 ianuarie 2016


Cursuri – luni, 11 ianuarie 2016 – vineri, 5 februarie 2016


Vacanta intersemestriala – sambata, 6 februarie 2016 – duminica, 14 februarie 2016


Semestrul al II-lea


Cursuri – luni, 15 februarie 2016 – vineri, 22 aprilie 2016


Vacanta de primavara – sambata, 23 aprilie 2016 – marti, 3 mai 2016

Cursuri – miercuri, 4 mai 2016 – vineri, 24 iunie 2016


Vacanta de vara – sambata, 25 iunie 2016 – duminica, 11 septembrie 2016