Concurs “Limba şi literatura română”  cls. II – IV - gratuit

Pentru clasele a II-a – a IV-a - GRATUIT -  în cadrul proiectului Paşaport pentru cultură în parteneriat cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice


Proiectul PAŞAPORT PENTRU CULTURĂ se desfăşoară în parteneriat cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, conform Protocolului nr. 37574/ 21.06.2010, fiind aprobat cu adresa nr. 49500/13.06.2013 eliberată de Direcţia Generală „Educaţie şi Învăţământ pe Tot Parcursul Vieţii”.


  1. Proba se va desfăşura în data de 28 – 29 octombrie 2015;

  2. Durata probei scrise va fi de 120 de minute

  3. Concursul Paşaport pentru cultură – Limba şi literatura română, Etapa I va fi organizat şi evaluat de profesorii din şcoala în care se desfăşoară concursul;



LOCUL I 100 PUNCTE
LOCUL II 90-99 PUNCTE
LOCUL III 80-89 PUNCTE
MENTIUNE 60-70 PUNCTE


Etapa I  28-29 octombrie 2015

Participanti si rezultate:


1. Bianca C 98 p Premiul II

2. Stefi 97 p Premiul II

3. Edi 97 p Premiul II

4. Erica 96,5 p Premiul II

5. Mara 95,5 p Premiul II

6. Rares O 95 p Premiul II

7. Ilinca 95 p Premiul II

8. Luca 94 p Premiul II

9. Ingrid 93 p Premiul II

10. Vlad 93 p Premiul II

11. Daria M 93 p Premiul II

12. Rares G 92 p Premiul II

13. Carina 92 p Premiul II

14. Adriana 92 p Premiul II

15. Ioana 87,5 p Premiul III

16. Lorena 83 p Premiul III


Felicitari tuturor pentru rezultate!


Etapa a II-a 17-18 februarie 2016

Participanti si rezultate:


1. Stefi 100 p Premiul I

2. Bianca C 100 Premiul I

3. Ilinca 100 p Premiul I

4. Ana C 100 p Premiul I

5. Alex 100 p Premiul I

6. Daria M p Premiul I

7. Luca 99 p Premiul II

8. Maria N 98 p Premiul II

9. Erica 98 p Premiul II

10. Carina 98 p Premiul II

11. Albert 98 p Premiul II

12. Edi 98 p Premiul II

13. Vlad 98 p Premiul II

14. Mario 98 p Premiul II

15. Adriana 97 p Premiul II

16. Mara 97 p Premiul II

17. Maria P 97 p Premiul II

18. Rares G 97 p Premiul II

19. Ioana 96 p Premiul II

20. Bianca D 96 p Premiul II

21. Lorena 95 p Premiul II

22. Daria G 94 p Premiul II

23. Ana R 94 p Premiul II

24. Amalia 93 p Premiul II

25. Andrei 84 p Premiul III

26. Kiki 60 p Mentiune


Felicitari tuturor!



Concurs interdisciplinar Eurojunior - gratuit

Mai multe informatii aici: www.eurojunior.ro


Premiile:                     

100 p Premiul I                                       

90-99 p Premiul II                                    

80-89 p Premiul III                                   

70-79 p Mentiune


Etapa I

Participanti si rezultate:


1. Daria M 96 p Premiul II

2. Ilinca 96 p Premiul II

3. Mara 96 p Premiul II

4. Alex 96 p Premiul II

5. Ana R 96 p Premiul II

6. Vlad 96 p Premiul II

7. Albert 92 p Premiul II

8. Adriana 92 p Premiul II

9. Kiki 92 p Premiul II

10. Ana C 88 p Premiul III

11. Mario 88 p Premiul III

12. Carina 88 p Premiul III

13. Edi 84 p Premiul III

14. Bianca D 84 p Premiul III

15. Stefi 84 p Premiul III

16. Bianca C 84 p Premiul III

17. Andrei 84 p Premiul III

18. Erica 84 p Premiul III

19. Rares O 80 p Premiul III

20. Luca 80 p Premiul III

21. Lorena 76 p Mentiune

22. Ioana 76 p Mentiune

23. Rares G 76 p Mentiune
24. Maria P 76 p Mentiune

25. Ingrid 76 p Mentiune

26. Amalia 76 p Mentiune


Felicitari intregii clase pentru rezultate!


Etapa a II-a 

Participanti si rezultate:


1. Mario 92 p Premiul II

2. Carina 92 p Premiul II

3. Bianca C 88 p Premiul III

4. Ana C 84 p Premiul III

5. Ana R 84 p p Premiul III

6. Mara 84 p Premiul III

7. Alex 84 p Premiul III

8. Rares O 84 p Premiul III

9. Daria M 84 p Premiul III

10. Vlad 80 p Premiul III

11. Luca 80 p Premiul III

12. Lorena 80 p Premiul III

13. Stefi 80 p Premiul III

14. Erica 80 p Premiul III

15. Ioana 76 p Mentiune

16. Albert 76 p Mentiune

17. Amalia 76 p Mentiune

18. Rares G 72 p Mentiune



Rezultatele 

Selectiei privind Centrul de Excelenta in Matematica- 50 locuri la nivelul Municipiului Bucuresti - 4.12.2015 - click



1. Alex 73 p calificat intre cei 50 elevi/Bucuresti


Felicitari, Alex! Felicitari si celorlalti participanti, toti ati avut rezultate foarte bune!

Concursul de Matematica LuminaMath- gratuit

Etapa Scrisa va avea loc pe 5 decembrie 2015- Scoala Heliade Radulescu, sector 1


http://www.luminamath.ro/


Participanti si rezultate:


1. Bianca 84 p Premiul I

2. Rares O 79 p Premiul II

3. Alex 76 p Premiul II

4. Mara 51 p Mentiune


Felicitari celor 4 curajosi!

Olimpiada de Educatie Civica- etapa pe scoala- 11.12.2015 http://www.socio-umane.ro/news.php


Echipaje inscrise:                  Echipaje calificate la faza pe sector:              


1. Daria M si Bianca C                 1. Maria P si Erica   95 p

2. Mara si Bianca D                     2. Ioana si Ilinca   95 p

3. Edi si Rares G                         3. Daria M si Bianca C  90 p

4. Ioana si Ilinca                         4. Ana R si Ana C    95 p

5. Mario si Albert                       5. Mara si Bianca D  90 p

6. Ana R si Ana C

7. Erica si Maria P

8. Carina si Lorena



Faza pe sector, 23 ianuarie, Colegiul Elena Cuza http://www.socio-umane.ro/news.php


1. Daria si Bianca 9.25 p   Premiul II         Singurele 3 echipaje cu punctaje peste nota 9 din sectorul 6! Diplomele vor fi                                                                          acordate intr-o festivitate de premiere in 10 iunie ora 10.00, la Liceul                                                                               Krezulescu

2. Mara si Bianca 9. 25 p Premiul II

3. Ilinca si Ioana 9.25 p Premiul II

4. Erica si MariaP  8 p Mentiune

5. Ana si Ana 7.75 p


Calificati faza pe Municipiu:


1. Daria M si Bianca C 

2. Mara si Bianca D

3. Ilinca si Ioana


Etapa pe Municipiu va avea loc pe 5 martie, la Colegiul Iulia Hasdeu, sector 2


Felicitari tuturor!

Concursurile Comper - gratuit

 Concursul Comper

http://www.concursurilecomper.ro/


- Comunicare 15 ianuarie 2016                                                                                                  

                                                                               

 Participanti si rezultate:


1. Bianca C 100 p Premiul I

2. Daria M  100 p Premiul I

3. Carina  100 p Premiul I

4. Ilinca 95 p Premiul I

5. Ioana 95 p Premiul I

6.  Adriana 95 p Premiul I

7. Mario 90 p Premiul II

8. Edi 90 p Premiul II

9. Alex 90 p Premiul II

10. Mara 85 p Premiul II

11. Andrei 85 p Premiul II

12. Bianca D 85 p Premiul II

13. Ingrid 85 p Premiul II

14. Erica  85 p Premiul II

15. Luca 80 p Premiul III

16. Rares O 80 p Premiul III

17. Lorena 80 p Premiul III

18. Stefi 75 p Premiul III

19. Amalia 75 p Premiul III

20. Vlad 75 p Premiul III

21. Albert 70 p Mentiune

22. Maria P 70 p Mentiune

23. Ana R 70 p Mentiune

24. Rares G 70 p Mentiune

25. Ana C 65 p Mentiune


Matematica 22 ianuarie 2016


Participanti si rezultate:


1. Rares O 100 p Premiul I

2. Carina  100 p Premiul I

3. Maria P 100 p Premiul I

4. Mara 100 p Premiul I

5. Ana R 100 p Premiul I

6. Vlad 100 p Premiul I

7. Ilinca 100 p Premiul I

8. Ioana 100 p Premiul I

9. Edi 100 p Premiul I

10. Erica 100 p Premiul I

11. Ingrid 100 p Premiul I

12. Bianca C 95 p Premiul I

13. Mario 95 p Premiul I

14. Daria M 90 p Premiul II

15. Adriana 90 p Premiul II

16. Alex 90 p Premiul II

17. Rares G 85 p Premiul II

18. Bianca D 85 p Premiul II

19. Ana C 85 p Premiul II

20. Andrei 80 p Premiul III

21. Albert 80 p Premiul III 

22. Lorena 75 p Premiul III

23. Luca 75 p Premiul III


Felicitari tuturor! 


Etapa a II-a 8 aprilie 2016- Lb. Romana

Rezultate:


Ana R 90 p Premiul II

Alex 90 p Premiul II

Bianca C 85 p Premiul II

Mara 85 p Premiul II

Vlad 85 p Premiul II

Daria M 85 p Premiul II

Carina 85 p Premiul II

Ilinca 80 p Premiul III

Erica 80 p Premiul III

Ana C 75 p Premiul III

Mario 75 p Premiul III

Kiki 75 p Premiul III

Rares O 75 p Premiul III

Ioana 75 p Premiul III

Adriana 75 p Premiul III

Ingrid 70 p Mentiune

Maria N 70 p Mentinue

Edi 70 p Mentiune

Albert 70 p Mentiune

Luca 65 p Mentiune

Amalia 65 p Mentiune 

Lorena 65 p Mentiune


Etapa a II-a 15.04.2016

Participanti si rezultate:


Mario 100 p Premiul I

Edi 100 p Premiul I

Vlad 95 p Premiul I

Bianca C 95 p Premiul I

Albert 95 p Premiul I

Luca 90 p Premiul II

Carina 90 p Premiul II

Rares O 85 p Premiul II

Ilinca 85 p Premiul II

Mara 85 p Premiul II

Alex 80 p Premiul III

Maria N 75 p Premiul III

Daria M 75 p Premiul III

Ioana 70 p Mentiune

Ana C 70 p Mentiune

Ana R 70 p Mentiune

Adriana 65 p Mentiune

Lorena 65 p Mentiune

Erica 60 p Diploma de participare

Ingrid 60 p Diploma de participare


Etapa finala Matematica1 iunie


Edi 95 p Premiul I


Felicitari tuturor!

Concursul de matematica Gazeta Matematica Junior (etapa I)- gratuit

Etapa I a concursului se desfasoara in data de 28 ianuarie 2016.

Etapa a II-a a concursului se desfasoara in aprilie 2016.

Etapa finala a concursului se desfasoara in iunie 2016.


http://www.gazetamatematicajunior.ro/concurs.html


Participanti si rezultate:


1. Vlad 100 p Premiul de Excelenta 

2. Mara 100 p Premiul de Excelenta

3. Ana C 100 p Premiul de Excelenta

4. Alex 100 p Premiul de Excelenta

5. Eduard 100 p Premiul de Excelenta

6. Ana R 100 p Premiul de Excelenta

7. Mario 100 p Premiul de Excelenta

8. Bianca C 100 p Premiul de Excelenta

9. Rares O 98 p Premiul I

10. Stefi 98 p Premiul I

11. Bianca D 97 p Premiul II

12. Daria M 96 p Premiul II

13. Ilinca 96 p Premiul II

14. Maria P 95 p Premiul II

15. Carina 92 p Premiul III

16. Lorena 92 p Premiul III

17. Luca 90 p Mentiune

18. Adriana 90 p Mentiune

19. Ioana 90 p Mentiune

20. Rares G 85 p Diploma de participare

21. Albert 83 p Diploma de participare

22. Amalia 80 p Diploma de participare


Etapa a II-a 14 aprilie 2016


Participanti si rezultate:


1. Mario 99 p Premiul I

2. Ana R 97 p Premiul II

3. Rares O 97 p Premiul II

4. Edi 96 p Premiul II

5. Alex 94 p Premiul III

6. Carina 90 p Mentiune

7. Vlad 84 p Diploma de participare

8. Mara 84 p Diploma de participare

9. Luca 81 p Diploma de particpare

10. Albert Diploma de participare

11. Bianca C Diploma de participare

12. Daria M Diploma de participare

13. Adriana Diploma de participare

14. Stefi Diploma de participare

15. Rares G Diploma de participare

16. Lorena Diploma de participare


Calificati etapa finala 14 iunie 2016


Etapa finala
  Pentru clasa pregatitoare si clasele I-IV la etapa finala vor participa acei candidati care participa la ambele etape ale concursului si obtin intre 90 si 100 de puncte la fiecare etapa a concursului.
  La etapa finala se vor acorda Diplome de merit (Premiul I, Premiul II, Premiul III, Mentiune).


1. Mario

2. Ana R

3. Rares O

4. Edi

5. Alex

6. Carina



Felicitari tuturor!

Concursul gratuit "Fii InteligenT la Matematica" - 18 aprilie - gratuit

http://edituranomina.ro/regulamente-concursuri/


Participanti si rezultate:


Luca 100 p Premiul I

Ingrid 100 p Premiul I

Carina 100 p Premiul I

Ana C 100 p Premiul I

Bianca C 100 p Premiul I

Adriana 100 p Premiul I

Erica 100 p Premiul I

Daria M 100 p Premiul I

Edi 100 p Premiul I

Mara 100 p Premiul I

Albert 95 p  Premiul II

Ana R 100 p Premiul I

Ioana 100 p Premiul I

Alex 100 p Premiul I

Vlad 100 p Premiul I


Felicitari!

Concursul gratuit "Comunicare.ortografie.ro" - 19 aprilie - gratuit

http://edituranomina.ro/regulamente-concursuri/


Participanti si rezultate:


Luca 90.5 p Premiul III

Mario 98 p Premiul I

Carina 98,5 Premiul I

Ana C 95,5 Premiul II

Amalia 98 p Premiul I

Adriana 90 p Premiul III

Rares G 90 p Premiul III

Erica 96 p Premiul II

Daria M 98 p Premiul I

Edi 98 p Premiul I

Stefania 92.5 p Premiul III

Albert 91 p Premiul III

Ana R 98,5 Premiul I

Vlad 98 p Premiul I


Felicitari!


Concurs de creatie literara "Marcela Penes"

Etapa la nivelul scolii (21 aprilie). Calificati 4 elevi din scoala, la nivelul claselor a IV-a


Calificati etapa municipala (13 mai):                      Calificati etapa nationala (28 mai):


1.Cristea Amalia 79 p                                              Daria Maxim 

2. Maxim Daria 100 p Premiul I

3. Cozac Bianca 76 p 


Felicitari! Foarte bune rezultatele voastre!